Rundbælg (Anthyllis vulnearia) “Nordjyske vilde frø”

kr. 12,00

Detaljer:

 

Rundbælg(Anthyllis vulnearia) 

(Håndplukkede ,Nordjyske vilde frø)

Vokser mest på tørre steder som klitter, strandbred, vejkanter, grusgrave og kommunale aflægningspladser.

Det er en ret almindelig plante, som ofte blomstrer ved siden af kællingetand og røllike i naturen. Rundbælg vokser lidt mere opretstående end kællingetand, men ellers ligner de meget hinanden, så meget at man godt kan tage fejl. De er nemme at så i haven især hvis man har et sandet sted.

Antal frø i en pose: 100 frø

Pris: 12,-

 

Porto bliver lagt til når du kommer til kassen.
Forsendelser under 100 g koster 39,-
Leveringstid er ca. 2-4 dage

Vægt 0,001 kg

2 på lager

Beskrivelse

Rundbælg, Hjemmehørende

 (Nordjyske vilde frø)

(Anthyllis vulnearia)
Frøene er håndplukket, tørret og renset i hånden. Hvert enkelt frø er pillet ud af de små poser de ligger i. Frøene stammer fra den Nordjyske natur enten fra vores skovhave eller markvejene der hører til ejendommen

Vokser mest på tørre steder som klitter, strandbred, vejkanter, grusgrave og kommunale aflægningspladser.

Det er en ret almindelig plante, som ofte blomstrer ved siden af kællingetand og røllike i naturen. Rundbælg vokser lidt mere opretstående end kællingetand, men ellers ligner de meget hinanden, så meget at man godt kan tage fejl. Den får de sjoveste små vlies lignende poser, som frøene ligger i. Jeg piller ikke altid frøene ud af poserne da det tager en bundegård af tid at gøre. Og de små poser bliver hurtigt opløst ude i naturen. Men de frø du køber her har jeg pillet ud af poserne.

Op til 30 cm høj urt med gule blomster samlet i en gruppe.

Almindelig rundbælg blomstrer fra juni til august og er især god for vilde bier, honningbier og sommerfugle. Desuden vokser den der, hvor de andre insekt magneter (som kællingetand, røllike, vild gulerod og slangeurt) også vokser.

Dvs. hvis du skaber et lille område i din have med disse planter, så vil du helt sikkert se mange sommerfugle (især Blåfugl) og andre insekter.

Er nemme at så stort set hele året rundt men de kommer hurtigere op når vejret er lidt mildere. Hold stedet du sår frøene lettere fugtigt de første par uger for at få gang i spiringen. Selv om planten kan lide at gro et tørt sted, skal der altid fugtighed til at få frøet til at spire.
Hvis du ikke har en have med tørre steder, kan man godt få Rundbælg til at gro fint, hvis man lægger et lille lag grus/sand ovenpå den gode jord. Det har jeg selv gjort og der gror både kællingetand og rundbælg fint ved siden af hinanden.

Antal frø i en pose:  100 frø

Pris: 12,-

 

Porto bliver lagt til når du kommer til kassen.
Forsendelser under 100 g koster 39,- i porto
Leveringstid er ca. 2-4 dage

 

 

 

 

 

Anmeldelser

0 reviews
0
0
0
0
0

Anmeldelser

Clear filters

Der er endnu ikke nogle anmeldelser.

Vær den første til at anmelde “Rundbælg (Anthyllis vulnearia) “Nordjyske vilde frø””

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *